hack seo bedava film izle full hd izle iç çamaşır iç giyim evden eve nakliyat kayseri evden eve nakliyat kayseri evden eve Fransız Kalkınma Ajansı/AFD - FİNANS'IN MERKEZİ

Prş09282023

Last update03:00:36 PM

Back Buradasınız: Home Avrupa Birliği Avrupa Birliği Mali Yardımları Fransız Kalkınma Ajansı/AFD

Fransız Kalkınma Ajansı

Agence Française de Développement (AFD)

Yabancı ülkelerde ekonomik ve sosyal kalkınma faaliyetlerini, finanse etme görevini üstlenmiş uzman bir mali kuruluştur.

AFD, seksen’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda, deniz aşırı Fransız vilayetlerinin ve topraklarının kalkınmasını desteklemek için de müdahalede bulunmaktadır.

Müdahale Alanları, kamu ve özel üretim projelerini, altyapılarını, kırsal bölgelerin sürdürülebilir gelişmesini, yerel mali sektörlerin modernizasyonunu ve özel sektöre desteği ve ayrıca da eğitim ve sağlığı kapsamaktadır.

AFD Kurumları:

1- PROPARCO-Özel sektör finansmanı

Fakir ve gelişmekte olan ülkelerdeki KOBİ’lerin orta ve uzun vadeli finansmanlara ulaşımını sağlayan kar amaçlı kuruluş.

%65’i AFD’ye, %35’i Fransız ve yabancı bankalara ait.

Neden Proparco?

Fakir ülkelerde özel sektör projeleri için uzun vadeli finans ya mümkün değil yada çok pahalı, çünkü;

 Yerel bankaların uzun vadeli depozitleri yok.

 Yabancı bankalar fakir ülkelerdeki yatırımlardan hoşlanmazlar.

Finanse Ettiği Proje Çeşitleri:

Proparco herhangi bir sektörde yatırımı göz önüne alır (emlak ve ticaret haricinde).- Propaco’nun odak noktası düzenli ve verimli ekonomiyi teşvik eden, sağlık ve eğitime yatırım yapan ve çevreyi koruyan projelerdir.

Finans Başvuru Koşulları:

Projenin AFD öncelikli ülkelerinden birinde olması gerekiyor.

Türkiye bu ülkelere dahil.

Projenin kendisini finanse edebilecek hiçbir özel finans kurumu olmadığını göstermesi gerekiyor.

Proje ev sahibi ülkesinin uzun vadede gelişmesine katkıda bulunmalı, çevre standartlarıyla uyumlu olmalı, ve temiz teknoloji kullanımını teşvik etmeli.

Yatırım yapıldığında projenin geri dönüşüm oranı (IRR) en az %15 olmalı.

Finans İçin Nasıl Başvurulur?

Standard veya resmi bir başvuru yordamı yoktur.

Yeni yatırım yapmak isteyen veya yatırımını genişletmek isteyen herhangi bir şirket veya yatırımcı, Proparco’ya merkez, bölgesel veya ülke temsilci ofisleriyle temasa geçerek başvurabilir.

Finansman Şekilleri:

a. Aracı bankalar ile finansman

 Şu ana kadar PROPARCO, Finansbank ile (20 milyon Euro), Garanti Leasing ile (7 milyon Euro), ve TEB Leasing ile (5 milyon Euro) çeşitli krediler imzalamıştır.

b. Proparco firmasının “şirketler” ekibiyle direkt bir diyalog kurulabilmektedir.

2- CEFEB- AFD’nin eğitim bölümü. AFD’nin operasyonlarının içerdiği kurumlara veya ilgili kişilere gerekirse konu hakkında eğitim verir.

3- FGEF- Gelişmekte olan ülkelerde global çevrenin korunmasını teşvik eder. Türkiye bu fonlara dahil değildir.

TKB’nin verdiği AFD Kredileri

Ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Kalkınmada Öncelikli Yörelerdeki KOBİ’lere yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanında kullandırılır.

Kimler Yararlanabilir: Yıllık cirosu 50.000.000.-Euro’dan, çalışan sayısı 200 kişiden az olan küçük ve orta büyüklükteki yatırımcılar yararlanabilir.

Kredi Limiti: Maksimum 2.000.000.- Euro

Vadesi: Maksimum 4 yıl ödemesiz dönem dahil 12 yıla kadar vade olabilmektedir.

Fransız kalkınma finansmanı kuruluşu olan Agence Française de Développement (AFD) arasında 50 milyon Euro tutarında kredi sözleşmesi imzalanmıştır.

Kapsamı: Başta enerji, sağlık ve eğitim sektörlerinde olmak üzere tüm iktisadi sektörlerde faaliyet gösteren özel sektör KOBİ’lerinin yatırımlarına finansman sağlamak. Enerji, sağlık ve eğitim hariç; diğer sektörlerde yapılacak yatırımlarda çalışan kişi sayısı 500 kişinin altında olmalıdır. Net sabit kıymetler 75 milyon Euro’nun altında olmalıdır.

Kredi Tutarı: Kullandırılabilecek kredi miktarı toplam yatırım tutarının azami %85’idir.

Vadesi: Vade yapısı projenin verimliliğine göre belirlenecektir.